Adwokat Grzegorz Streckbein

  • Home
  • O mnie
  • Obszary działalności
  • Wynagrodzenie
  • Blog
  • Kontakt
  • Home
  • Prawo konsumenckie
  • Upadłość konsumencka
 

Upadłość konsumencka

upadłość konsumecka
Grzegorz Streckbein
piątek, 17 kwietnia 2020 / Published in Prawo konsumenckie, Prawo upadłościowe

Upadłość konsumencka

Nowa upadłość konsumencka

Dnia 24 marca 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe. W istotny sposób nowelizacja wpłynęła na możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W jaki sposób? O tym poniżej.

Upadłość konsumencka – co to jest i dla kogo?

Upadłość konsumencka to w uproszczeniu postępowanie wszczynane w razie powstania stanu niewypłacalności dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Upadłość można porównać do postępowania egzekucyjnego (komorniczego), które toczy się przy udziale wszystkich wierzycieli i jest skierowane do wszystkich składników majątkowych dłużnika.

Nowelizacja

Najistotniejszą zmianą dokonaną nowelizacją, o której wspomniałem powyżej jest przesunięcie momentu badania w jaki sposób doszło do niewypłacalności dłużnika, czy były to umyślne działania dłużnika, czy może niewypłacalność powstała bez wpływu dłużnika. Dotychczas w sytuacji, gdy sąd upadłościowy stwierdzał, że dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, to wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej był oddalany.

Ustawodawca uznał, że taki sposób prowadzenia postępowania upadłościowego jest niekorzystny dla dłużników i nie spełnia celów, dla których możliwość ogłoszenia przez konsumentów została w ogóle do polskiego porządku prawnego wprowadzona. Dlatego teraz sąd upadłościowy odmówi oddłużenia upadłego dłużnika jeżeli ten doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań. Oznacza to, że nawet jeżeli dłużnik zachowywał się nieodpowiedzialnie lub istotnie zwiększył stopień swojej niewypłacalności, ale działań tych nie będzie można uznać za celowe, to taki dłużnika nadal będzie mógł skorzystać z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć na specjalnie w tym celu przygotowanym formularzu. Wniosek możesz pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości albo skorzystać z linku zamieszczonego poniżej.

Aby przygotować wniosek niezbędne jest wcześniejsze zgromadzenie i uporządkowanie dokumentów związanych z historią zadłużenia, tak by można było pokazać historię każdego długu od momentu jego powstania do dnia przygotowywania wniosku. Jeżeli jednym z Twoich długów jest niespłacony kredyt, to powinieneś dysponować następującą dokumentacją: umowa kredytowa, aneksy do umowy kredytowej, o ile były zawierane, wezwania do zapłaty, wypowiedzenie umowy, ewentualnie informacja o zmianie wierzyciela (gdyby doszło do sprzedaży Twojego długu) oraz nakaz zapłaty lub wyrok, a także pisma związane z postępowanie egzekucyjnym. Dodatkowo należy zgromadzić dokumenty związane z Twoją sytuacją osobistą, np. umowy o pracę, świadectwa pracy, historie choroby, decyzje o przyznaniu zasiłku, informacje o waloryzacji renty lub emerytury.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się do sądu rejonowego wydziału gospodarczego właściwego według miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz, np. w Chorzowie, Katowicach lub Świętochłowicach, to sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy w Katowicach X Wydział Gospodarczy. Dla mieszkańców Bytomia, czy Rudy Śląskiej sądem właściwym jest Sąd Rejonowy w Gliwicach XII Wydział Gospodarczy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej podlega opłacie sądowej w wysokości 30,00 zł, którą to opłatę uiszcza się w kasie sądu lub na właściwy rachunek bankowy sądu.

Co dalej?

O tym jak przebiega postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej po złożeniu wniosku oraz jaka będzie Twoja sytuacja, jeżeli sąd ogłosi Twoją upadłość dowiesz się z kolejnego wpisu, który już wkrótce pojawi się na Blogu.

Jeżeli będziesz potrzebować pomocy na którymkolwiek etapie ogłaszania upadłości konsumenckiej, to pamiętaj, że zawsze mogę Ci pomóc. Skontaktuj się ze mną telefonicznie pod numerem telefonu +48 509 260 887 lub napisz e-maila na adres: kancelaria@adwokat-gs.pl. Umówimy dogodny termin spotkania, na którym omówimy Twoją sprawę.

Do pobrania:
1. wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (wersja rtf),
2. wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (wersja pdf).

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WŁAŚCICIEL STRONY

Właścicielem strony i administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Grzegorz Streckbein z siedzibą w Chorzowie (41-506) przy ul. Stefana Batorego 48/301, adres e-mail: kancelaria@adwokat-gs.pl.

SKONTAKTUJ SIĘ

+48 509 260 887

kancelaria@adwokat-gs.pl

NAWIGACJA

  • Home
  • O mnie
  • Obszary działalności
  • Wynagrodzenie
  • Blog
  • Kontakt
TOP